Şuşa şəhərində İşğal Muzeyi Kompleksinin bərpa-yenidənqurma işləri ilə bağlı layihə-smeta sənədlərinin və muzey məzmununun hazırlanması
- İcraçı / Resipiyent: “Azərbərpa Elmi-Tədqiqat Layihə İnstitutu” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti
- Podratçı: Konsorsium lideri İtaliyanın “Artcloud Network International s.c.r.l.” şirkəti (Konsorsium üzvləri: DBA PRO. S.P.A, VAT0812680254; “Bureau Mühit” MMC, VÖEN: 2006792941)
- Büdcə: 946.667,00 (doqquz yüz qırx altı min altı yüz altmış yeddi) avro.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, işğaldan azad edilmiş rayon və şəhərlərdə İşğal və Zəfər muzeyləri komplekslərinin yaradılması ilə bağlı müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Bu muzey komplekslərinin yaradılmasında məqsəd düşmən işğalı zamanı torpaqlarımızın məruz qaldığı vandallığın əyani olaraq nümayiş etdirilməsi, eləcə də Azərbaycan xalqının 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı yüksək döyüş əzmi və misilsiz qəhrəmanlıq nümayiş etdirərək qazandığı möhtəşəm Qələbənin indiki və gələcək nəsillərin yaddaşına həkk edərək əbədiləşdirilməsidir. Eyni zamanda bu komplekslər Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdıran təşviqat və informasiya mərkəzinə çevriləcək.
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq belə muzey komplekslərindən biri də Şuşa şəhərində olacaq. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi əsasında Şuşa şəhərində İşğal Muzeyinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Sözügedən layihə çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) maliyyə dəstəyi hesabına sözügedən muzey kompleksinin tikinti işləri üzrə müvafiq layihə-smeta sənədləri və muzey məzmununun hazırlanması işləri davam etdirilir.
Artıq muzey kompleksinin layihələndirilməsi, həmçinin xarici və yerli ekspertlər, tarixçilər cəlb olunaraq məzmunun hazırlanması işləri icra olunub, foto-video çəkilişlər aparılıb və toplanmış məzmunun yerləşdirilməsi üçün elektron məlumat bazası yaradılıb.
Layihə çərçivəsində aşağıda əks olunan işlərin icrası təmin olunub:
- Kompleks ərazisində müvafiq tədqiqat işlərinin aparılması;
- Təsdiqlənmiş konsepsiya layihəsi əsasında dizayn (layihələndirmə) təlimatlarının (layihənin icmalı) hazırlanması;
- Muzeylər üçün tarixi məlumatların və məzmunun araşdırılması və toplanması;
- Muzeyin ekspozisiyaları boyunca hər bir mövzu üzrə yaradıcı yanaşma və hekayə/mətnlərin hazırlanması;

Preparation of construction design and cost estimate documentation and museum content for the restoration and reconstruction of the Occupation Museum Complex in the city of Shusha
- Commissioning entity: Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan
- Financial support: Karabakh Revival Fund (KRF)
- Implementing entity / Recipient: “Azerberpa Scientific-Research Design Institute” Limited Liability Company
- Contractor: Consortium led by Italy’s “Artcloud Network International s.c.r.l.” (Consortium members: DBA PRO. S.P.A, VAT0812680254; “Bureau Mühit” LLC, TIN: 2006792941)
- Budget: 946,667.00 (nine hundred forty-six thousand six hundred sixty-seven) euros
Pursuant to the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev, relevant measures are being implemented to establish the Occupation and Victory Museums complexes in the districts and cities liberated from occupation.
The purpose of creating these museum complexes is to provide a vivid demonstration of the vandalism inflicted upon our lands during the enemy occupation, and to immortalise in the memory of present and future generations the magnificent Victory won by the Azerbaijani people in the 44-day Patriotic War through high fighting spirit and unparalleled heroism. At the same time, these complexes will become advocacy and information centres that convey Azerbaijan’s just voice to the world.
In accordance with the “First State Programme on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan”, one of such museum complexes will be established in the city of Shusha. In particular, at the request of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the establishment of the Occupation Museum in Shusha is envisaged.
Within the framework of the project, and with the financial support of the Karabakh Revival Fund (KRF), the preparation of the relevant design-and-estimate documentation for the construction works of the said museum complex, as well as the development of the museum content, is ongoing.
The design of the museum complex has already been completed; foreign and local experts and historians have been engaged for content development; photo and video shoots have been carried out; and an electronic database has been created to host and manage the collected content.
Within the framework of the project, the implementation of the following works has been ensured:
- Conducting relevant research activities within the complex area;
- Preparing design (planning) guidelines (project overview) based on the approved concept design;
- Researching and collecting historical information and content for the museums;
- Developing a creative approach and preparing narratives/texts for each theme throughout the museum exhibitions;
- Implementing the content and producing multimedia materials;
- Developing graphic design and producing offline content for signage boards for the Memorial Park area.