ANAMA-ya “Revival P” minatəmizləmə maşınının ianə edilməsi
- Maliyyə dəstəyi: Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən bir qrup yerli sahibkar (Qarabağ Dirçəliş Fondu vasitəsi ilə)
26 avqust 2023-cü il tarixində sahibkarlar tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna “İmprotex İndustries” (Azərbaycan) şirkətinin istehsalı olan “Revival P” minatəmizləmə maşını ianə olunub.
Sentyabrın 4-də QDF tərəfindən həmin maşının Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinə (ANAMA) verilməsinə həsr olunan təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Rövşən Rzayev, Milli Məclisin deputatı, QDF-in Müşahidə Şurasının üzvü Fatma Yıldırım, İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələri, “İmprotex” Şirkətlər Qrupunun təsisçisi Füzuli Ələkbərov və şirkətin rəhbərliyi, Fondun tərəfdaşları və donorları, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinə ianə edilən texnikanın siyahısı:
- “Revival P” piyada əleyhinə minatəmizləmə maşını (1 ədəd)
Texniki göstəriciləri:
- Partlayışa qarşı dayanıqlığı – 7 kq TNT-yə qədər
- İdarəetmə məsafəsi – 2000 m
- Minatəmizləmə bacarığı - 2500 m2/saat
- Hərəkət sürəti - 5 km/saat
- İşləmə sürəti - 0.5-1.5 km/saat
- Dırmanma qabiliyyəti - 35°
- Çəkisi – 6500 kq
Qeyd olunmalıdır ki, minalar və müharibənin digər partlamamış qalıqları hər ay dünyada minlərlə insanın ölümünə və şikəst olmasına səbəb olur. Ölkəmizdə də aktual olan bu problem Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticəsidir.
İlkin qiymətləndirmələrə görə, işğal dövründə torpaqlarımıza 1,5 milyondan artıq mina basdırılıb. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan 2023-cü il 07 oktyabr tarixinə qədər ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərində baş vermiş mina hadisələri nəticəsində ümumilikdə 331 nəfər zərər çəkib. Bunlardan 49 nəfəri mülki, 15 nəfəri hərbçi olmaqla 64 nəfər həlak olub, 103 nəfər mülki şəxs, 164 nəfər hərbçi isə yaralanıb.
Ümumilikdə 1991-ci ildən 2023-cü ilin 07 oktyabr tarixinə qədər baş vermiş mina hadisələri nəticəsində 357 nəfəri uşaq, 38 nəfəri isə qadın olmaqla, 3410 nəfər mina partlayışından həlak olub və ya xəsarət alıb.
26 may 2023 tarixində Bakıda keçirilən “Mina təhlükəsi ilə mübarizə – dayanıqlı inkişafa gedən yol” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçılarına Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müraciətində bu problemin həll edilməsi yüksək prioritetli məsələ kimi qeyd olunub.
“... Minalardan təmizlənmiş torpaqların gələcəkdə xalqımızın rifahına və tərəqqisinə mühüm töhfə verəcəyini və bunun geniş perspektivdə ölkəmizin ümumi inkişafı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq Azərbaycan minatəmizləmə fəaliyyətini dayanıqlı və davamlı inkişaf ilə birbaşa əlaqə kontekstində görür. Məhz buna görə Azərbaycanda humanitar minatəmizləmə 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi olaraq rəsmən elan edilir”- deyə, dövlət başçısı vurğulayıb.
Qeyd edək ki, hazırda 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad edilən ərazilərdə geniş quruculuq işlərini həyata keçirmək üçün mina və partlamamış hərbi sursatların təmizlənməsi əməliyyatları dayanmadan aparılmaqdadır. Buna görə də işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərində pul vəsaiti ilə yanaşı texniki vasitələrə də ehtiyac duyulur.
Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfdaş və donorların dəstəyi ilə Qarabağda həyata keçirilən layihələrin icrası üçün tələb olunan texniki vasitələrin və digər zəruri avadanlıqların təmin edilməsini həyata keçirir.
Hazırda həmin texnikalar işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işlərində istifadə olunur.
Qarabağ Dirçəliş Fondu işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası üçün həm pul vəsaiti, həm də texnikalar ianə edən bütün tərəfdaşlarına təşəkkür edir və hər kəsi işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin təşkili və sosial-iqtisadi rifahın yaxşılaşdırılması məsələsinə dəstək olmağa dəvət edir.

Donation of the "Revival P" demining machine to ANAMA (Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan)
- Recipient: Azerbaijan Mine Action Agency (ANAMA)
- Financial support: A group of local entrepreneurs operating in the Republic of Azerbaijan (through the Karabakh Revival Fund)
On August 26, 2023, entrepreneurs donated a Revival P demining machine, manufactured by Improtex Industries (Azerbaijan), to the Karabakh Revival Fund.
On September 4, a presentation ceremony was held by the Karabakh Revival Fund to mark the handover of the machine to the Azerbaijan Mine Action Agency (ANAMA).
The ceremony was attended by Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of ANAMA, Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons and member of the Supervisory Board of the Karabakh Revival Fund, Fatma Yildirim, Member of the Milli Majlis and member of the Supervisory Board of the Karabakh Revival Fund, representatives of the Ministry of Economy, Fuzuli Alakbarov, founder of Improtex Group of Companies, and the company's management, the Fund's partners and donors, as well as media representatives.
List of equipment donated to the Azerbaijan Mine Action Agency:
“Revival P” anti-personnel demining machine (1 unit)
Technical specifications:
- Explosion resistance - up to 7 kg TNT
- Control distance - 2000 m
- Demining capacity - 2500 m2/hour
- Travel speed - 5 km/hour
- Operating speed - 0.5-1.5 km/hour
- Climbing capacity - 35°
- Weight - 6500 kg
It should be noted that landmines and other explosive remnants of war kill and injure thousands of people around the world every month. This problem, which is also relevant in our country, is a consequence of Armenia's military aggression against Azerbaijan.
According to preliminary estimates, more than 1.5 million mines were planted in our lands during the occupation. From the end of the Second Karabakh War until October 7, 2023, a total of 331 people have been affected by mine incidents in the liberated territories of our country. Of these, 64 people were killed, including 49 civilians and 15 military personnel, and 267 were injured, including 103 civilians and 164 military personnel.
In total, from 1991 to October 7, 2023, 3,410 people, including 357 children and 38 women, were killed or injured by landmine explosions.
At an international conference on " Mine Action – The Path to Reaching Sustainable Development Goals" held in Baku on May 26, 2023, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, emphasized the high priority of solving this problem.
" Azerbaijan views demining efforts as directly related to sustainable and lasting development, considering the enormous impact of demined territories on the welfare and progress of our people and their significance in a broader perspective for our country’s development. That is why humanitarian demining is officially declared the 18th National Sustainable Development Goal in Azerbaijan....," stated the head of state.
It should be noted that mine and unexploded ordnance clearance operations are currently being carried out non-stop to carry out extensive construction work in the territories liberated as a result of the 44-day Patriotic War. Therefore, in addition to financial resources, technical means are also needed for the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories.
With the support of partners and donors, the Karabakh Revival Fund provides the necessary technical means and other necessary equipment for the implementation of projects in Karabakh.
Currently, this equipment is being used in the restoration and construction work being carried out in the liberated territories.
The Karabakh Revival Fund expresses gratitude to all partners who donate both financial resources and equipment for the restoration of the liberated territories and invites everyone to support the organization of restoration and reconstruction work in the liberated territories and the improvement of social and economic well-being.