Dəyərlər, Missiya və Məqsədlərimiz
Qarabağ Dirçəliş Fondunun missiyası Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası və yenidən qurulması, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə dəstəyin göstərilməsidir.
Dəyərlərimiz
Həmrəylik
Müxtəlif təcrübələrə və tədqiqatlara əsasən, “quruculuq” “həmrəylik” ideyası ilə vəhdətdə effektiv nəticələr vəd edir. Tarix boyu baş vermiş müharibələrin acı nəticələrinin aradan qaldırılması, müharibədən sonra bərpa və yenidənqurma prosesi “Həmrəylik” (solidarizm) ideyası, ictimaiyyətlə dövlətin səylərinin sinerjisi üzərində qurulub və bu birlik müharibədən zərər görmüş regionların qısa müddətə bərpasını təmin edib. İşğaldan azad edilən ərazilərimizin bərpası, yenidən qurulması, dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi prosesinin sürətləndirilməsi dövlətə ictimai dəstəyin verilməsini labüd edir. İctimaiyyətin (o cümlədən diasporun) və dövlətin sinerjisi əlavə resurslar təmin edərək dövlət büdcəsinə düşən yükü müəyyən qədər azaldacaq. Gücümüz birliyimizdədir.
Şəffaflıq
Qanun və ya biznes təcrübəsinə uyğun olaraq tələb olunan məlumatı vaxtında müvafiq qurumlara və ictimaiyyətə açıqlamaq. Qarabağ Dirçəliş Fondu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiqlənən Nizamnamədən irəli gələrək şəffaflığın təmin edilməsini əsas prioritet olaraq görür. Fond müvafiq dövlət qurumları qarşısında qanunla müəyyən edilən hesabatlılıqla yanaşı, cəmiyyət qarşısında da hesabatlı olduğunu vurğulayır.
Sosial məsuliyyət
Ətraf mühitin və bütövlükdə cəmiyyətin maraqlarına uyğun şəkildə fəaliyyət göstərmək.
Müxtəliflik
Yaşından, cinsindən, etnik mənsubiyyətindən, dinindən, fiziki məhdudiyyətindən, təhsilindən asılı olmayaraq donorlara, tərəfdaşlara, təchizatçılara, işçilərə və digər steykholderlərə (maraqlı tərəflərə) hörmət və nəzakətlə yanaşmaq.
Təvazökarlıq
Donorlara, tərəfdaşlara, təchizatçılara, işçilərə və digər steykholderlərə qarşı nəzakət və hörmətlə yanaşmaq, onlara təkəbbür hissi ilə yanaşmamaq; Fondu işğaldan azad edilmiş əraziləri dirçəltmək üçün çalışan və müxtəlif qurumlardan ibarət olan böyük komandanın yalnız bir elementi kimi qəbul etmək.
Məqsədlər
Sabit artım
Köçürülən ianələrin daimi artımı hesabına Fondun aktivlərinin davamlı artmasına nail olmaq və həyata keçirilən layihələrin yalnız sərbəst vəsaitlərin idarə olunması nəticəsində əldə olunan mənfəət hesabına maliyyələşdirilməsini təmin etmək.
Dayanıqlı Fond
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsinə dəstək göstərən, öz fəaliyyətində müasir sosial, ətraf mühit və korporativ idarəetmə (ESG) prinsiplərinə əsaslanan dayanıqlı Fonda çevrilmək.
“Dövlət – Biznes - Cəmiyyət” Sinergiyası
Müxtəlif steykholderləri “Qarabağın dirçəlişi” ideyası ətrafında sıx birləşdirməklə, bu mühüm işə Azərbaycan biznesinin, cəmiyyətinin və diasporunun geniş resurslarının cəlb edilməsi məqsədi ilə qarşılıqlı əlaqələrin qurulması və idarə edilməsi.
*Qeyd: Steykholder - (eng. - stakeholder) təşkilatda marağı olan, onun fəaliyyətinə təsir göstərə və (ya) təsirinə məruz qala bilən tərəflərdir. Steykholderlər təşkilata birbaşa (məs., əməkdaşlar, donorlar, müştərilər və ya tərəfdaşlar) və ya dolayı (dövlət orqanları, ictimai birliklər, həmkarlar ittifaqları, QHT-lər və s.) təsir göstərə bilərlər.

The mission of the Karabakh Revival Fund is to support measures taken to restore and reconstruct the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, as well as transform these territories into a region with sustainable economy and high prosperity.
According to various experiences and studies, “reconstruction” in combination with the idea of “solidarity” promises effective results. The elimination of the bitter consequences of wars that have occurred throughout history, the process of restoration and reconstruction after the war was built on the idea of “solidarity”, the synergy of the efforts of the public and the state, and this unity has ensured the rapid restoration of the war-torn regions.
Acceleration of the restoration of our liberated territories, their reconstruction and transformation of into a region with sustainable economy and high prosperity necessitates public support for the state. The synergy between the public (including the diaspora) and the state will provide additional resources, alleviating, to some extent, the burden on the state budget. Our strength lies in our unity.
To disclose information required by law or business practice to relevant institutions and the public in a timely manner. The Karabakh Revival Fund, based on the Charter approved by the President of the Republic of Azerbaijan, considers ensuring transparency as a top priority. The Fund emphasizes that, in addition to its accountability to relevant government agencies as established by law, it is also accountable to society.
To operate in a manner that aligns with the interests of the environment and society as a whole.
To treat donors, partners, suppliers, employees and other stakeholders (interested parties) with respect and courtesy, regardless of age, gender, ethnic identity, religion, physical disability, or educational background.
To treat donors, partners, suppliers, employees, and other stakeholders with courtesy and respect, without arrogance, to perceive the Fund as just one element of a larger team consisting of various institutions working to revive the liberated territories.
To achieve a steady growth in the assets of the Fund through constant increase in transferred donations and to ensure that the implemented projects are financed solely through the profit gained from the management of the unencumbered assets.
To become a sustainable Fund that supports the transformation of the liberated territories into a region with sustainable economy and high prosperity, and that bases its activities on modern environmental, social and governance (ESG) principles.
Establishing and managing mutual relations by closely uniting various stakeholders around the idea of ‘the Revival of Karabakh’ with the purpose of attracting extensive resources from Azerbaijani business, society and diaspora to this significant work.
*Note: Stakeholders are parties interested in the organization, who can affect and/or be affected by its activities. Stakeholders can influence the organization directly (such as employees, donors, clients, or partners) or indirectly (government bodies, public unions, trade unions, NGOs, etc.).