Qarabağ Dirçəliş Fondu beynəlxalq ISO 9001:2015 Sertifikatı üzə nəzarət auditindən uğurla keçib
Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) ISO 9001:2015 Keyfiyyətin İdarəedilməsi Sistemi ilə bağlı beynəlxalq uyğunluq sertifikatı üzrə nəzarət auditindən uğurla keçib.
Auditin nəticələrinə əsasən, Qarabağ Dirçəliş Fondunun idarəetmə proseslərinin beynəlxalq standartların tələblərinə tam uyğun olduğu, fəaliyyətin planlaşdırılması, icrası və monitorinqi mərhələlərində keyfiyyətə nəzarət mexanizmlərinin effektiv şəkildə tətbiq edildiyi təsdiqlənib.
Nəzarət auditi Fondun daxili prosedurlarının davamlı təkmilləşdirilməsi, şəffaflığın və səmərəliliyin artırılması, eləcə də maraqlı tərəflərlə münasibətlərdə keyfiyyət yanaşmasının qorunması baxımından müsbət qiymətləndirilib.
Xatırladaq ki, Qarabağ Dirçəliş Fondu 2024-cü ilin avqust ayında ISO 9001:2015 Keyfiyyəti İdarəetmə Sistemi üzrə beynəlxalq uyğunluq sertifikatına layiq görülüb. Bu, Fondun keyfiyyətin idarə edilməsi və davamlı təkmilləşdirmə istiqamətində öhdəliyini vurğulayan mühüm mərhələdir.
Audit və sertifikatlaşdırma ən yüksək beynəlxalq standartlara uyğunluğu təmin etməklə "TÜV Austria GMBH"nin ixtisaslaşmış beynəlxalq auditorları tərəfindən həyata keçirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, ISO 9001:2015 sistem proseslərini, təlim keçmiş işçiləri və davamlı təkmilləşdirməni effektiv şəkildə tətbiq edərək maraqlı tərəflərin məmnuniyyəti və idarəetmə səmərəliliyini artırmağa yönəlmiş keyfiyyətin idarə edilməsi sistemləri üçün beynəlxalq səviyyədə tanınmış standartdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi fərmanı ilə təsdiq edilmiş Fondun Nizamnaməsinə uyğun olaraq, QDF-in qarşısında korporativ idarəetmə üzrə qabaqcıl təcrübəni tətbiq etmək vəzifəsi durur ki, bu da onun mükəmməllik öhdəliyini daha da gücləndirir.
Bundan əlavə, Müşahidə Şurası tərəfindən müəyyən edilmiş və təsdiq edilmiş prioritetlərə uyğun olaraq, institusional inkişaf 2026-cı ilə qədər olan dövr üçün əsas diqqət sahələrindən biri kimi müəyyən edilib.
ISO 9001:2015 sertifikatı QDF-in bütün əməliyyat və fəaliyyətlərində yüksək keyfiyyət standartlarını qorumaq öhdəliyini əks etdirir və möhkəm və dayanıqlı inkişafı təmin etməyə kömək etməklə, QDF-in institusional inkişaf məqsədlərini birbaşa dəstəkləyir.
Sertifikatlaşdırma həmçinin benefisiarlar, tərəfdaşlar, donorlar və daha geniş icma daxil olmaqla Fondun maraqlı tərəfləri arasında inam və etibarı gücləndirəcək.
ISO 9001:2015 standartına uyğunluğun ardıcıl şəkildə qorunması Qarabağ Dirçəliş Fondunun institusional inkişaf strategiyasının əsas prioritetlərindən biridir və Fond gələcək fəaliyyətində də beynəlxalq keyfiyyət standartlarına uyğun idarəetmə praktikasının tətbiqini davam etdirməyi hədəfləyir.

The Karabakh Revival Fund (KRF) has successfully passed the surveillance audit conducted under the ISO 9001:2015 international conformity certificate for the Quality Management System.
Based on the audit results, it was confirmed that the Fund’s management processes fully comply with the requirements of international standards, and that quality control mechanisms are effectively applied at the stages of planning, implementation, and monitoring of activities.
The surveillance audit provided a positive assessment of the continuous improvement of the Fund’s internal procedures, the enhancement of transparency and efficiency, and the sustained application of a quality-driven approach in relations with stakeholders.
It should be recalled that, in August 2024, the Karabakh Revival Fund was awarded the ISO 9001:2015 international conformity certificate for the Quality Management System. This represents an important milestone underscoring the Fund’s commitment to quality management and continuous improvement.
The audit and certification were carried out by specialised international auditors of “TÜV Austria GMBH”, ensuring compliance with the highest international standards.
For information, ISO 9001:2015 is an internationally recognised standard for quality management systems, aimed at increasing stakeholder satisfaction and enhancing management efficiency through the effective application of process-based systems, trained personnel, and continuous improvement.
It should be noted that, in accordance with the Fund’s Charter approved by a special decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the KRF is tasked with applying advanced corporate governance practices, further strengthening its commitment to excellence.
In addition, in line with the priorities defined and approved by the Supervisory Board, institutional development has been identified as one of the main areas of focus for the period up to 2026.
The ISO 9001:2015 certificate reflects the KRF’s commitment to maintaining high quality standards across all operations and activities and, by contributing to robust and sustainable development, directly supports the Fund’s institutional development objectives.
The certification will also strengthen trust and confidence among the Fund’s stakeholders, including beneficiaries, partners, donors, and the wider community.
The consistent maintenance of compliance with the ISO 9001:2015 standard remains one of the key priorities of the Karabakh Revival Fund’s institutional development strategy, and the Fund aims to continue implementing management practices aligned with international quality standards in its future activities.