"Karabakh.Center" internet resursu
Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş bölgələrindən uzaq məsafədə yerləşən şəhər və qəsəbələrimizdə yaşayan dinc əhaliyə qarşı tətbiq etdiyi hərbi cinayətlər nəticəsində həlak olan mülki qurbanların xatirəsinə həsr olunan "Karabakhmemorial.com" layihəsi ideya müəllifi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti hörmətli Mehriban xanım Əliyevanın olduğu, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin səbəbləri və Ermənistanın təcavüzünün nəticələri barədə obyektiv məlumatların sistemləşdirilməsi və geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə yaradılan "Karabakh.Center" layihəsi çərçivəsində yaradılıb.
"Karabakhmemorial.com" internet-resursunun yaradılmasında əsas məqsəd Vətən müharibəsi zamanı beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə məhəl qoymayan Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhaliyə qarşı törədilən terrorun nəticələrini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
27 sentyabr 2020-ci il tarixindən 10 noyabr 2020-ci il tarixinədək Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törətdiyi cinayətlər nəticəsində 93 nəfər, o cümlədən 12 azyaşlı və 27 qadın həlak olub, 454 nəfər isə yaralanıb.
Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Respublikasının rayon və şəhərlərinin ərazisinə ümumilikdə 30 minə yaxın mərmi və 227 raket atılıb, çoxsaylı əmlaka ziyan vurulmaqla, fərdi yaşayış evləri, yardımçı tikililər, çoxmənzilli yaşayış binaları, qeyri-yaşayış sahələri, ayrı-ayrı dövlət qurumlarına məxsus inzibati binalar, dini obyekt, məscid, kilsə və qəbiristanlıqlar dağıdılıb.
“KarabakhMemorial.com” internet-resursunda aşağıdakı materiallar Azərbaycan, ingilis və rus dillərində yer alıb:

Karabakh.Center Web Resource
The "Karabakhmemorial.com" project, dedicated to the memory of civilian victims who lost their lives as a result of war crimes committed by the Armenian armed forces against peaceful residents in cities and towns far from the conflict zones during the Patriotic War, was initiated by the esteemed First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban khanim Aliyeva. The project was developed within the framework of the "Karabakh.Center" initiative, which aims to systematize and disseminate objective information to the wider public about the causes of the Armenia-Azerbaijan conflict and the consequences of Armenia's aggression.
The primary goal of the "Karabakhmemorial.com" web resource is to inform the global community about the consequences of terror inflicted on civilians by the Armenian armed forces during the Patriotic War, disregarding the norms and principles of international humanitarian law.
From September 27 to November 10, 2020, as a result of crimes committed by the Armenian armed forces against Azerbaijan's civilian population, 93 people, including 12 children and 27 women lost their lives, and 454 people were injured.
During the Patriotic War, nearly 30,000 shells and 227 rockets were fired at the districts and cities of Azerbaijan. Extensive damage was inflicted on private homes, auxiliary structures, apartment buildings, non-residential areas, administrative buildings belonging to various state institutions, as well as religious sites, mosques, churches, and cemeteries.
The "KarabakhMemorial.com" web resource contains materials available in Azerbaijani, English, and Russian, including: