“Rebuild Karabakh 2023” sərgisi
- İştirakçılar: İctimaiyyət nümayəndələri, yerli və xarici şirkətlər, özəl və dövlət qurumları, gənclər
- QDF-in stendini ziyarət edən iştirakçı sayı: 2500-dən artıq
19-21 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi (“Rebuild Karabakh – 2023”) keçirilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondu artıq üçüncü dəfə qatıldığı sərgidə uğurla iştirak edib.
Sərgi iştirakçıları Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi və maliyyə dəstəyi ilə Füzuli şəhərində salınacaq Füzuli Mərkəzi Parkına dair xüsusi stendini ziyarət edərək sözügedən parkın üçölçülü (3D) Baş planı ilə interaktiv xəritəsi üzərində virtual olaraq tanış olmaq, eləcə də Fondun fəaliyyəti, həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma layihələri ilə bağlı məlumat almaq imkanı əldə ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya siyasəti sektorunun müdiri Cavid Musayev, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, “Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov və digər rəsmi şəxslər Qarabağ Dirçəliş Fondunun stendini ziyarət ediblər.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun sərgidə təqdim etdiyi Qarabağın abidələrinə həsr olunan pazl oyunu da ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Belə ki, müxtəlif yaş kateqoriyasından olan yüzlərlə ziyarətçinin iştirak etdiyi oyunun yekununda ən çox xal yığan 9 nəfər üzərində Qarabağın simvolları təsvir olunan “Incredible Karabakh” t-shirt kolleksiyasından hədiyyə əldə edib.
Sərginin keçirildiyi Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində isə ziyarətçilər Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən yaradılan “Karabakh.Center” internet resursunun materialları əsasında təşkil olunan və ermənilərin işğaldan azad edilən ərazilərdə törətdikləri misli görülməmiş dağıntıları əks etdirən “Qarabağda urbisid” sərgisi ilə tanış olmaq imkanı əldə ediblər.
Məlumat üçün bildirək ki, ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq sərgi və konqreslərin təşkilatçıları olan “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri sərgidən əldə olunan gəlirin bir qismini – 33300 manatı işğaldan azad olunan ərazilərin bərpasına dəstək olmaq məqsədilə Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edib.
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərə əhalinin geri qayıdışı, daha yaxşı quruculuq” mövzusunda panel görüşü
Sərgi çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşkilatçılığı ilə iki panel görüşü keçirilib.
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərə əhalinin geri qayıdışı, daha yaxşı quruculuq” mövzusunda keçirilən panel görüşündə Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev, siyasi analitik Fərhad Məmmədov, Dünya Bankının sosial inkişaf üzrə aparıcı mütəxəssisi Erik Koldvel Conson (video formatda çıxış) iştirak ediblər.
Görüş zamanı Qarabağ iqtisadi rayonunun işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilmiş və keçiriləcək layihələrin icmalı, Qarabağın dirçəlməsi - tarixi və siyasi əhəmiyyəti, insanların ağıllı kənd və ağıllı şəhər inkişafındakı tərəqqiçi rolunun əhəmiyyəti, bərpa və quruculuq prosesində həmrəylik və digər mövzularla bağlı təqdimatlar edilib və müzakirələr aparılıb.
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası” mövzusunda panel görüşü
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası” mövzusunda təşkil olunan növbəti panel görüşündə isə ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin direktoru Aygün Mikayılova, ETSN yanında İctimai Şuranın sədri Amin Məmmədov və “Ecohub”-ın direktoru Tükəzban Hüseynova iştirak ediblər.
Görüş zamanı işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülmüş işlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpa olunması istiqamətində təhsil müəssisələrinin rolu, işğal dövründə dəymiş ekoloji zərərin aradan qaldırılması və Qarabağın yaşıl zonaya çevrilməsində dövlət - özəl sektor - vətəndaş cəmiyyəti əməkdaşlığı mövzularında çıxışlar olub və müzakirələr aparılıb.
“Əsas məsələ” verilişinin xüsusi buraxılışı
Sərgi çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan televiziyasının İctimai-siyasi proqramlar Studiyasının hazırladığı “Əsas məsələ” verilişinin xüsusi buraxılışı 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisinin (“Rebuild Karabakh – 2023”) pavilyonunda aparılıb.
Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri QSC-nin sədr müavini Rüfət Həmzəyevin aparıcılığı ilə baş tutan verilişdə Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, millət vəkilləri Nigar Arpadarai və Tural Gəncəliyev iştirak ediblər.
“Qarabağ yeni inkişaf mərhələsində: məqsədlər və vəzifələr” mövzusunda təşkil olunan verilişdə iştirakçılar “Rebuild Karabakh” sərgisinin Azərbaycanın sərgi industriyasında yeri və işğaldan azad olunmuş ərazilərə investisiya yatırımı baxımından əhəmiyyəti, Qarabağın dirçəlişi ideyası ətrafında indiyədək birləşən dövlət-biznes-cəmiyyət sinergiyası, Qarabağda aparılan bərpa və quruculuq işləri, keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıdışını nəzərdə tutan Böyük Qayıdış proqramının icrası və bu zaman nəzərə alınmalı zəruri məsələlər ətrafında fikirlərini bölüşüblər.

“Rebuild Karabakh 2023” Exhibition
- Participants: Public representatives, local and international companies, private and state institutions, youth
- Number of visitors to the KRF stand: Over 2,500
The 3rd Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” (Rebuild Karabakh) exhibition was held at the Baku Expo Center from October 19 to 21.
The Karabakh Revival Fund successfully participated in the exhibition for the third consecutive time.
Exhibition participants had the opportunity to visit the Fund's special stand, showcasing the Fuzuli Central Park, which will be established in Fuzuli with the Fund’s financial support and commission. Visitors could virtually explore the park’s 3D master plan through an interactive map and learn more about the Fund’s activities, as well as the restoration and reconstruction projects being implemented.
Notable visitors to the Karabakh Revival Fund’s stand included Shahmar Movsumov, Head of the Department for Economic Affairs and Innovative Development Policy of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan; Majnun Mammadov, Minister of Agriculture; Aydin Karimov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District; Emin Huseynov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region (excluding the Shusha region); Vahid Hajiyev, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Zangilan District of the Eastern Zangezur Economic Region; Samad Bashirli, Deputy Minister of Economy; Javid Musayev, Head of the Communication Policy Sector of the Presidential Administration; Vugar Suleymanov, Chairman of the Azerbaijan Mine Action Agency; Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency; Farid Mammadov, CEO of Caspian Event Organisers; and other officials.
A puzzle game dedicated to Karabakh’s monuments, presented by the Karabakh Revival Fund, attracted significant interest from visitors. Hundreds of visitors of different age groups participated in the game, and the top nine players with the highest scores received gifts from the “Incredible Karabakh” t-shirt collection featuring symbols of Karabakh.
In the foyer of the Baku Expo Center, where the exhibition was held, visitors had the opportunity to view the “Urbicide in Karabakh” exhibition. This exhibition, organized based on materials from the “Karabakh.Center” online resource created by the Karabakh Revival Fund on the initiative of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban khanim Aliyeva, showcases the unprecedented destruction caused by Armenians in the liberated territories.
It is noteworthy that Caspian Event Organisers and Iteca Caspian, organizers of international exhibitions and congresses in Azerbaijan, donated part of the proceeds from the exhibition – 33,300 AZN – to the Karabakh Revival Fund to support the restoration of the liberated territories.
The "Rebuild Karabakh" exhibition is the first and only specialized exhibition dedicated to the restoration of Karabakh. In addition to being supported by numerous state institutions and ministries, it serves as an attractive and effective business platform that strengthens public-private partnerships.
The purpose of the exhibition is to highlight attention to the positive changes, restoration, and reconstruction efforts in Karabakh following its liberation. It seeks to encourage business involvement in the development of these territories, promote infrastructure recovery, and attract investment.
Panel Discussion on "Return of Population to Liberated Territories, Better Reconstruction Activities"
As part of the exhibition, the Karabakh Revival Fund organized two panel discussions.
One of the panels, titled "Return of Population to Liberated Territories, Better Reconstruction Activities" featured the participation of Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund; Bashir Hajiyev, Deputy Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region (excluding the Shusha region); political analyst Farhad Mammadov and Erik Caldwell Johnson, Lead Social Development Specialist at the World Bank (presenting in video format).
The discussion featured presentations and exchanges on topics such as an overview of projects implemented and planned in the liberated territories of the Karabakh Economic Region, the historical and political significance of Karabakh’s revival, the role of communities in advancing smart village and smart city development, and the importance of solidarity in the reconstruction process.
Panel Discussion on "Restoration of Ecological Balance in Liberated Territories"
A second panel discussion, titled "Restoration of Ecological Balance in Liberated Territories" featured the participation of Vugar Karimov, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources; Aygun Mikayilova, Director of the Heydar Aliyev Modern Education Complex; Amin Mammadov, Chairman of the Public Council under the Ministry of Ecology and Natural Resources and Tukazban Huseynova, Director of "Ecohub".
The discussion addressed environmental protection efforts in the liberated territories, the role of educational institutions in restoring ecological balance, the remediation of environmental damage caused during the occupation, and the collaboration between the government, private sector, and civil society to transform Karabakh into a green zone. Presentations and discussions focused on these key areas.
Special Edition of the "Əsas Məsələ" TV Program
As part of the exhibition, a special edition of the "Əsas Məsələ" TV program, produced by the Public and Political Programs Studio of Azerbaijan Television, was held at the pavilion of the 3rd Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” (Rebuild Karabakh) exhibition. The event was co-organized by the Karabakh Revival Fund.
The program, hosted by Rufat Hamzayev, Deputy Chairman of the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting CJSC, featured Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund; Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication; and members of parliament Nigar Arpadarai and Tural Ganjaliyev.
In the program titled “Karabakh in a New Stage of Development: Goals and Objectives” participants shared their views on the significance of the 'Rebuild Karabakh' exhibition within Azerbaijan’s exhibition industry and its role in attracting investment to the liberated territories. The discussions also highlighted the synergy between the government, business, and society, which has united around the vision of Karabakh’s revival. Participants explored ongoing restoration and reconstruction efforts, as well as the implementation of the “Great Return” program, aimed at facilitating the return of former internally displaced persons to their native lands. Key considerations for this process were also addressed.