“Şahbulaq" qalası kompleksinin ətrafında turizm infrastrukturunun layihələndirilməsi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 21 sentyabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi haqqında Əsasnaməyə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi turizm sahəsində, habelə tabeliyindəki dövlət qoruqlarının ərazilərində yerləşən tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması sahəsində dövlət siyasətini və tənzimləməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Agentlik turizm sahəsində vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi, turizm sahəsində normayaratma fəaliyyətinin icrası, dövlət tənzimləməsini, dövlət nəzarətini və əlaqələndirməni, turizmin inkişafı məqsədi ilə digər dövlət orqanları, müəssisələri və təşkilatları, habelə fiziki və hüquqi şəxslər, o cümlədən beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatları arasında əlaqəli fəaliyyəti təmin etmək, qoruqların ərazilərindən məqsədyönlü istifadəni təşkil etmək və onların qorunub saxlanılmasını təmin etmək, milli kulinariya nümunələrinin qorunmasını və təbliğini təmin etmək istiqamətində fəaliyyət göstərir.
İcraçı / Resipiyent*
“Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzi” PHŞ
“Qoruqları İdarəetmə Mərkəzi”nin əsas vəzifələri qoruqların ərazilərində yerləşən maddi-mədəni və qeyri-maddi tarixi irs nümunələrini qorumaqla onlardan turizm məqsədli səmərəli istifadəni təşkil etmək, qoruqlardan məqsədyönlü istifadəni təmin etməklə onların ərazilərində effektiv inzibati və maliyyə idarəçiliyini tətbiq etmək, qoruq ərazilərində turizm marşrutlarını müəyyən etməklə onların turizm potensialını inkişaf etdirmək, tarixi və mədəni irs nümunələrinin mühafizəsinə və təbliğinə dair tədqiqat işlərini dəstəkləyib ictimai maarifləndirməni artırmaqdan ibarətdir.
Podratçı
“AM.M Line” MMC
2005-ci ildə yaranan “AM.M Line” MMC şirkəti “Tikintisinə icazə tələb olunan və barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq olunan bina və qurğuların layihələndirilməsi” fəaliyyət növü üzrə işlərin həyata keçirilməsi ilə məşğuldur.

The State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan:
The State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan was established pursuant to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, "On Certain Measures Related to the Improvement of State Management in the Field of Culture and Tourism", dated April 20, 2018.
In accordance with the Statue on the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 21, 2018, the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan is a central executive authority that implements state policy and regulation in the field of tourism, as well as the protection of historical and cultural monuments located in the territories of state reserves under its jurisdiction.
The STA oversees the development and execution of a unified state policy in the field of tourism, implementation of norm-setting activities, the governmental regulation, control, and arrangement in tourism, maintaining coordinated activities between other governmental bodies, and organizations, as well as with physical persons and legal entities, international and non-governmental organizations in terms of tourism development, protection of reserves and sustaining the purposive use of its resources, promotion and protection of national culinary samples.
The Karabakh Revival Fund is a public legal entity that provides financial support and attracts in-vestments for initiatives aimed at restoring and reconstructing the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, transforming them into a region of high prosperity and a sustainable economy. It also fosters public-private partnerships in this domain, and conducts necessary promotional activi-ties both domestically and internationally.
The Fund engages in activities of national and public significance.
Contractor / Recipient:
“Reserves Management Center of the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan” PLE:
Agency: Focused on engaging in activities in the field of scientific, historical and cultural study, promotion, preservation, development and targeted use of historical, tangible and intangible cultural heritage elements and monuments located in the territories of the state reserves under the agency, increasing the tourism potential of the reserves.
AM.M Line LLC: The company established in 2005, is engaged in the implementation of construction projects..
*Note: "Contractor / Recipient" refers to entities receiving financial support for their contributions to the project.