Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin yenidən yaradılması
Dünya şöhrətli bəstəkar, görkəmli musiqişünas alim və ictimai xadim, müasir Azərbaycanın peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi Üzeyir Hacıbəylinin heykəli Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizmi nəticəsində tamamilə dağıdılmışdı.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni irsin bərpa olunması sahəsində həyata keçirilən çoxsaylı layihələr çərçivəsində yenidən yaradılması sifariş olunan heykəlin 29 avqust 2021-ci il tarixində Şuşa şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə açılış mərasimi baş tutub.
İşlər Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və sifarişi, Qarabağ Dirçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Yeni heykəl heykəltaraşlar Aslan Rüstəmov, Teymur Rüstəmov və Mahmud Rüstəmov tərəfindən hazırlanıb.
Heykəlin ölçüləri:
- Hündürlüyü – 320 sm
- Uzunluğu – 130 sm
- Eni – 80 sm
Materialı – Bürünc.
Qeyd edək ki, Üzeyir Hacıbəylinin 100 illik yubileyi münasibətilə 1985-ci ildə Şuşa şəhərində bəstəkarın heykəli ucaldılmışdı. Heykəltaraş Əhməd Salikov tərəfindən hazırlanmış abidə 1992-ci ildə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizminə məruz qalaraq tamamilə məhv edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq bəstəkarın yeni heykəli hazırlanıb.
Orijinal heykəlin modeli qalmadığından yeni abidə o dövrün mətbuatında dərc olunan və arxivdə saxlanılan fotolar əsasında yaradılıb.
Görülən işlər
- Heykəlin cizgilərinin yaradılması;
- Cizgilərə əsasən eskizlərin yaradılması;
- Kiçik maketin yaradılması və üzərində işlənməsi;
- Maket əsasında real ölçülü abidənin gipsdən yaradılması və üzərində müəlliflərin işləməsi;
- Qəlibləmə və tökmə işləri;
- Postamentin hazırlanması;
- Açılış üçün çexolun tikilməsi;
- Heykəlin Şuşa şəhərinə çatdırılması və quraşdırılması.
Aşağıda əlavə olunan videogörüntülər heykəlin hazırlanma prosesini əks etdirir:
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin açılışında iştirak ediblər:

Restoration of Uzeir Hajibeyli’s Statue
The statue of Uzeir Hajibeyli, a distinguished composer, musicologist, and founder of modern Azerbaijani professional music and opera, was destroyed during the First Karabakh War by Armenian occupational forces.
As part of numerous projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation for the restoration of cultural heritage in the liberated territories, the newly commissioned statue was unveiled in Shusha city on August 29, 2021, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and First Lady Mehriban Aliyeva.
The project was carried out under the initiative and order of the Heydar Aliyev Foundation with financial support from the Karabakh Revival Fund .
The new statue was created by sculptors Aslan Rustamov, Teymur Rustamov, and Mahmud Rustamov.
Monument Specifications:
- Height: 320 cm
- Length: 130 cm
- Width: 80 cm
The material of the statue Bronze.
It is worth noting that in 1985, a statue of Uzeyir Hajibeyli was erected in the city of Shusha to commemorate the 100th anniversary of the composer's birth. The monument, created by sculptor Ahmad Salikov, was completely destroyed in 1992 during the First Karabakh War due to Armenian vandalism.
In accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a new statue of the composer has been created.
Since the original model of the statue did not survive, the new monument was crafted based on photographs published in the press of that time and preserved in archives.
- Development of monument drawings.
- Creation of sketches from drawings.
- Construction of a small-scale model.
- Creation of an actual scale monument from gypsum.
- Molding and casting works.
- Pedestal construction.
- Preparation of inauguration cover.
- Delivery and installation of the monument in Shusha.
Please see the video link here for detailed information about the monument's development
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in the unveiling ceremony of Uzeyir Hajibeyli's statue in Shusha.