- Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi;
2021-ci il 16-17 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ağdam rayonu üzrə xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu və AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları” mövzusunda I Beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransın əsas məqsədi Ağdam rayonunda və bütövlükdə Qarabağda dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişaf modelinin, habelə yaşıl enerji, ağıllı şəhərlərin qurulması və digər smart texnologiyaların tətbiqinə dair mümkün metodları müzakirə etmək idi.
Konfransdan öncə tədbir iştirakçıları Ağdam şəhərində Qarabağ xanlarının abidələr kompleksi və İmarət qəbiristanlığını, Çörək muzeyini, Ağdam Dövlət Dram Teatrını, Cümə məscidini və Mərkəzi meydanı ziyarət ediblər, daha sonra Ağdam torpağında birlikdə ağac əkiblər.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın “Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulslari” I Beynəlxalq elmi-praktik konfransının iştirakçılarına müraciəti səsləndirilib.
Konfransın çıxışçıları:
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ağdam rayonunun azad edilmiş hissəsində xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov,
- Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirinin müavini Sahib Ələkbərov,
- Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev,
- Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov,
- Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi sədrinin müavini Ceyhun Salmanov,
- AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun professoru Akif Musayev,
- Əcnəbi ekspert Amanda Paul (Avropa Siyasi Mərkəzi, Belçika),
- Dr. Venzeslav Sabev (İdarəçilik, İnam və Dəyərlər Mərkəzinin direktoru, İsveçrə),
- Dr. Cannet Mitçell (Elison Tədqiqatlar Mərkəzi, ABŞ) və digərləri.
100-dən artıq elmi məqalənin təqdim olunduğu konfransda Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu, iqtisadçı alimlərin tədqiqatlarının bu baxımdan əhəmiyyəti, Qarabağın təbii resursları və yaşıl enerji potensialı, məcburi köçkünlərin Ağdama və Qarabağın digər bölgələrinə qayıdışı məsələləri və digər mövzular ətrafında geniş fikir mübadilələri aparılıb.
Daha sonra yerli və xarici qonaqların iştirakı ilə sual-cavab sessiyası keçirilib.
Növbəti gün konfrans işini videoformatda davam etdirib.
Konfransın nəticəsi:
2021-ci il 16-17 sentyabr tarixlərində Ağdam şəhərində “Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq elmi-praktik konfransın əhəmiyyəti nəzərə alınaraq onun materialları kitab şəklində çap edilib.
Konfransın ildönümü münasibəti ilə dərc olunan kitabda konfrans iştirakçılarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciəti, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın konfrans iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubu, təşkilatçı qurumların rəhbərlərinin açılış nitqləri, konfrans iştirakçılarının üç dildə - Azərbaycan, ingilis və rus dillərində məruzə və məqalələri toplanıb.

- Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan
1st International Scientific-Practical Conference on "Building a New Economy in Karabakh: Development impulses from Aghdam" was jointly organized by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam region, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Karabakh Revival Fund, and the Institute of Economics of the ANAS on September 16-17, 2021.
The primary purpose of the conference was to discuss possible methods for establishing a sustainable and continuous economic development model in the Aghdam region and throughout Karabakh, as well as the application of green energy, smart cities, and other innovative technologies.
Before the conference, the participants visited various sites in Aghdam city, including the monuments of Karabakh Khans, the Imaret cemetery, the Bread Museum, the Aghdam State Drama Theater, the Juma Mosque, and the Central Square. Later, they planted trees together on the land of Aghdam.
During the conference, a speech by Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, on "New Economic Development in Karabakh: Development Impulses from Aghdam" was presented to the participants.
The speakers at the conference included:
- Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated part of the Aghdam region, Emin Huseynov
- Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Sahib Alekberov
- Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund, Rahman Hajiyev
- Rector of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov
- Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Salmanov
- Professor Akif Musayev from the Institute of Economics of the ANAS
- Foreign expert Amanda Paul (European Policy Center, Belgium)
- Foreign expert Dr. Venzeslav Sabev (Management, Innovation, and Values Center Director, Sweden)
- Foreign expert Dr. Jeanene-Mae Mitchell (Ellison Research Center, USA), and others.
The conference, which featured the presentation of more than 100 scientific articles, involved extensive discussions on topics such as new economic development in Karabakh, the importance of economists' research in this regard, the natural resources and green energy potential of Karabakh, the issues of the return of internally displaced persons to Aghdam and other regions of Karabakh, and other topics.
A question-and-answer session was held with the participation of local and foreign guests. The next day the conference proceedings continued in video format.
Conference Outcome:
Considering the importance of the international scientific-practical conference on "Building New Economy in Karabakh: Development Impulses from Aghdam" held in Aghdam on September 16-17, 2021, its materials have been published as a book.
The book, published on the occasion of the conference anniversary, includes the conference participants' addresses to the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a congratulatory letter from the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva, to the conference participants, opening remarks by the leaders of the organizing institutions, and presentations and articles of the conference participants in three languages - Azerbaijani, English, and Russian.