- Təşkilatçı: Azərbaycan Avtomobil Federasiyası
Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının təşkilatçılığı, “Caspian Event Organisers” və “Bakı Şəhər Halqası” şirkətlərinin təşkilati dəstəyi ilə mayın 25-də Bakıda bütün avtomobil sevərlər üçün möhtəşəm tədbir – Bakı Sürət Festivalı (Baku Festival of Speed 2024) keçirilib. Rəsmi şəxslər və şirkət rəhbərləri də daxil olmaqla 1500-ə yaxın tamaşaçı iştirak edib.
Festivalın məqsədi ölkədə avtomobil idmanını və mədəniyyətini populyarlaşdırmaq, eləcə də avtomobil sənayesində son nailiyyətləri nümayiş etdirmək üçün platforma yaratmaqdır.
Tədbirdə bütün dünyada çoxsaylı pərəstişkarları cəlb edən dinamik yürüşləri ilə tanınan “Legend Cars Challenge Baku” yarışı da keçirilib. Yarışda 1930-1940-cı illərin klassik ABŞ üslubunda hazırlanmış avtomobillər iştirak edib. Güclü “Yamaha” motosiklet mühərrikləri ilə təchiz edilmiş bu avtomobillər sürətli və manevr qabiliyyəti ilə seçilir.
İdman üslubunda hazırlanmış klassik avtomobillərin xüsusi quraşdırılmış trasda yarışı olub.
Yarışda iştirak edən 12 avtomobildən biri Qarabağ Dirçəliş Fondunun korporativ dizaynında tərtib edilməklə Fondun adından yarışda iştirak edib.
Maraqlı və gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən “Legend Cars Challenge Baku” yarışının qalibi Elçin Həsənov olub. Qarabağ Dirçəliş Fondunun dəstəyi ilə çıxış edən Murad Həsənov ikinci, Gülhüseyn Abdullayev isə üçüncü yeri tutublar.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib. Mükafatları qaliblərə Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov, “Bakı Şəhər Halqası” Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, festival çərçivəsində avtomobil sərgisi də təşkil edilib. Sərgidə müxtəlif brend avtomobillərin test-drayvı olub.
Bundan başqa ən yaxşı drift pilotlarının ekstremal şəraitdə öz bacarıqlarını və sürücülük məharətlərini göstərdikləri drift şousu da festivalın tamaşaçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

- Organizer: Azerbaijan Automobile Federation
On May 25th, the Azerbaijan Automobile Federation, with the organizational support of “Caspian Event Organisers” and “Baku City Circuit”, hosted the grand event – Baku Festival of Speed 2024, bringing together automotive enthusiasts in Baku. The festival was attended by approximately 1,500 spectators, including officials and company executives.
The primary goal of the festival was to promote motorsport and automotive culture in the country, as well as to create a platform for showcasing the latest advancements in the automotive industry.
A highlight of the event was the “Legend Cars Challenge Baku”, a race known for its dynamic runs that attract numerous fans worldwide. The competition featured cars designed in the classic American style of the 1930s-1940s. These vehicles, equipped with powerful Yamaha motorcycle engines, stood out for their speed and agility.
Classic cars designed in a sports style competed on a specially constructed track.
One of the 12 cars that participated in the race was designed in the corporate style of the Karabakh Revival Fund and raced on behalf of the Fund.
In an intense and thrilling competition, Elchin Hasanov claimed victory in the “Legend Cars Challenge Baku”. Murad Hasanov, supported by the Karabakh Revival Fund, secured second place, while Gulhuseyn Abdullayev finished third.
The awards ceremony followed the race, with prizes presented by Anar Alakbarov, President of the Azerbaijan Automobile Federation, Magsud Farzullayev, Chief Executive Officer of Baku City Circuit Operations Company, and Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund.
Additionally, an automotive exhibition was held as part of the festival, featuring test drives of various branded cars.