Cəbrayıl rayonunun Horovlu kəndində yaşıllıqların salınması
- İcraçı / Resipiyent: “Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” PHŞ
- Podratçı: "TUTTO BELLO" MMC
- Büdcə: 67.363,50 AZN (altmış yeddi min üç yüz altmış üç manat əlli qəpik)
İşğal dövründə Azərbaycan florasının 42%-ni təşkil edən Qarabağın qiymətli ağac və kol növləri ilə zəngin təbii meşələri məqsədyönlü şəkildə erməni işğalçıları tərəfindən məhv edilib ki, bu da həmin ərazidə biomüxtəlifliyin azalmasına səbəb olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri çərçivəsində ekoloji terrorun nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə yaşıllıqların salınması davam etdirilir.
Yaşıllaşdırma işləri Cəbrayıl rayonunda da aparılmaqdadır. Belə ki, sözügedən rayonun Horovlu kəndinə köçəcək sakinlərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsini təmin etmək üçün kəndin mərkəzində parkın salınması nəzərdə tutulub. Buna uyğun olaraq Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) maliyyə dəstəyi hesabına 26 noyabr 2025-ci il tarixində park ərazisində yaşıllıqların salınması layihəsi həyata keçirilib.
Layihə çərçivəsində Qarabağ Diçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi ilə kəndin park ərazisində ümumilikdə 70 ədəd oleandr, 50 ədəd zeytun, 450 ədəd şərq çinarı, 100 ədəd yapon əzgili, 50 ədəd gavalı, 200 ədəd Eldar şamı, 250 ədəd piramidal sərv olmaqla, ümumilikdə 1170 ağac əkilib.
Bu xidmətlərin həyata keçirilməsi üzrə ayrılan qrantın məbləği 67.363,50 AZN (altmış yeddi min üç yüz altmış üç manat əlli qəpik) təşkil edir.

Establishment of Green Areas in Horovlu Village, Jabrayil District
• Commissioning entity: “Restoration, Construction and Management Service in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan Districts” Public Legal Entity
• Financial support: Karabakh Revival Fund (KRF)
• Implementing entity / Recipient: “Restoration, Construction and Management Service in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan Districts” Public Legal Entity
• Contractor: “TUTTO BELLO” LLC
• Budget: 67,363.50 AZN (sixty-seven thousand three hundred sixty-three manats and fifty qapiks)
During the years of occupation, the valuable natural forests of Karabakh — rich in precious tree and shrub species and constituting 42% of Azerbaijan’s flora — were deliberately destroyed by the Armenian occupiers, resulting in a decline in biodiversity in the area.
Within the framework of the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev, landscaping activities continue with a view to eliminating the consequences of ecological terror.
Landscaping works are also being implemented in the Jabrayil district. In particular, the establishment of a park in the centre of Horovlu village is envisaged to ensure meaningful leisure opportunities for residents who will be resettled in the village. Accordingly, with the financial support of the Karabakh Revival Fund, a landscaping project was implemented in the park area on 26 November 2025.
As part of the project, and with the financial support of the Karabakh Revival Fund, a total of 1,170 trees were planted in the village park area, including 70 oleanders, 50 olive trees, 450 Oriental plane trees, 100 Japanese medlars, 50 plum trees, 200 Eldar pines, and 250 pyramidal cypresses.
The amount of the grant allocated for the implementation of these services totals 67,363.50 AZN (sixty-seven thousand three hundred sixty-three manats and fifty qapiks).