“Pənahəli Xanın İmarət Kompleksi”ndə bərpa-yenidənqurma işlərinin aparılması
Ağdam rayonunda erməni vandalizmi nəticəsində dağıdılıb talan edilmiş tarixi-memarlıq tikililərindən biri də Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın sarayıdır. XVIII əsrə aid bu tarix-memarlıq abidəsi dövlət mühafizəsində olan yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri sırasında yer alır.
Ağdam şəhəri işğal olunduqdan sonra digər tarixi-mədəni və dini abidələr kimi Pənahəli xanın imarəti də ermənilər tərəfindən vandalizmə məruz qalıb, İbrahimxəlil xanın türbəsi və Xurşidbanu Natəvanın qəbirüstü abidəsi ermənilər tərəfindən dağıdılıb.
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq tapşırığına əsasən "Pənahəli xanın İmarət Kompleksi"ndə bərpa-yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Belə ki, 2023-2024-cü illərdə kompleksdə yerli və xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə restavrasiya və arxeoloji tədqiqat işləri həyata keçirilib. Xarici mütəxəssislərin Ağdama səfərləri çərçivəsində sahənin inspeksiyası və çəkilişləri aparılıb, arxiv materialları araşdırılıb, beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq bərpa və dizayn layihələri hazırlanıb. Kompleksin bərpası üçün tələb olunan vəsait isə Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən ayrılıb.
Layihəyə uyğun olaraq "Pənahəli xanın İmarət Kompleksi"ndə aparılacaq bərpa-yenidənqurma işləri ilə bağlı layihə-smeta sənədləri hazırlanıb.
Ərazisi 3,3 hektar olan kompleksdə mərasimlərin keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş tikililər, türbələr, tarixi qəbiristanlıq bərpa edilib, Qarabağ atlarının təqdimatı üçün atçılıq kompleksi və ziyarətçi mərkəzi yaradılıb.
Kompleksdə yaradılan Qarabağ atları parkında qədim dövrlərdən şöhrəti dünyanı dolaşan Azərbaycanın Qarabağ atlarının auksionunun keçirilməsi, eyni zamanda, parkda müxtəlif vaxtlarda bu atların iştirakı ilə təlim və şou-proqramların təşkili nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2024-cü il sentyabrın 19-da Ağdam şəhərində İmarət Kompleksinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verib. Daha sonra dövlət başçısı kompleksin ərazisində ağac əkib.
Kompleks haqqında məlumat:
Qarabağın tarixi tikililərindən biri də Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın öz adını daşıyan İmarət Kompleksidir.
Ağdam şəhərinin tarixi hissəsində yerləşən kompleksin inşası Pənahəli xanın Qarabağda xanlıq quruculuğuna başladığı ilk illərə, təxminən 1738-ci ilə təsadüf edir.
Xan nəslinin ilk mülklərindən olan kompleksin ərazisinə tarixi abidələr, Pənahəli xanın iqamətgahı, qonaq evi, İbrahimxəlil xanın və Mehdiqulu xanın məqbərələri, Xanoğlan məqbərəsi, İbrahim xanın məqbərəsi, Pənahəli xanın məqbərəsi, Xurşidbanu Natəvanın abidəsi və qəbiristanlıq daxildir.
Kompleksdə Pənahəli xanın dəbdəbəli yaşayış evi xüsusiyyəti daşıyan sarayı, atların saxlanması üçün tövlə, onların nümayiş etdirilməsi üçün çövkən yeri və axurlar olub.
İşğal zamanı dağıntıya məruz qalmış kompleksə daxil olan abidələrin dam örtüyünün yararsız hala düşməsi, həmçinin abidələrin işğal zamanı tövlə kimi istifadə olunması divarların suvağının qopmasına, hörgü daşlarının eroziyaya uğramasına, divarlarda və dam örtüyündə çatların və bəzi yerlərdə dağıntıların əmələ gəlməsinə, döşəmənin və qapı-pəncərələrin dağılmasına səbəb olmuşdu.
Əsaslı şəkildə bərpa edilən Ağdam İmarət Kompleksi artıq ziyarətçilər üçün açıqdır. Kompleksə gələn qonaqlar, turistlər burada yaradılmış park, ziyarətçi mərkəzi, muzey və kafenin xidmətlərindən istifadə edə bilərlər.

Restoration and Reconstruction of "Palace of Panahali Khan and the Imarat complex"
The palace of Panahali Khan, founder of the Karabakh Khanate, is among the historical and architectural structures in Aghdam district destroyed and looted due to Armenian vandalism. This 18th-century monument is listed among the immovable historical and cultural monuments of local significance under state protection.
Following the occupation of Aghdam, Palace of Panahali Khan and the Imarat complex, along with other historical, cultural, and religious sites, suffered from Armenian vandalism. The tomb of Ibrahim Khalil Khan and the grave monument of Khurshidbanu Natavan were destroyed.
After the Second Karabakh War, restoration and reconstruction work began on " Palace of Panahali Khan and the Imarat complex " under the instruction of President Ilham Aliyev. In 2023-2024, restoration and archaeological research were carried out with the participation of local and foreign experts. Foreign experts conducted site inspections, surveys, and archival research, and prepared restoration and design projects based on international best practices. The Karabakh Revival Fund provided the funding for the complex's restoration.
Design and estimate documentation was prepared for the restoration and reconstruction of the complex.
The 3.3-hectare complex now includes restored buildings for ceremonies, tombs, a historical cemetery, an equestrian complex for showcasing Karabakh horses, and a visitor center.
The Karabakh horse park within the complex will host auctions of the world-famous Karabakh horses of Azerbaijan. The park will also hold training sessions and shows featuring these horses.
President Ilham Aliyev attended the opening ceremony of the restored Estate Complex in Aghdam on September 19, 2024.
The Minister of Culture, Adil Karimli, informed the President about the work done. The President then planted a tree on the complex grounds.
Information about the Complex:
Palace of Panahali Khan and the Imarat complex is a historical landmark in Karabakh, named after the founder of the Karabakh Khanate.
Located in Aghdam's historical center, the complex dates back to approximately 1738, when Panahali Khan began establishing the khanate.
One of the Khan dynasty's first estates, the complex includes historical monuments, Panahali Khan's residence, a guest house, the mausoleums of Ibrahim Khalil Khan and Mehdiqulu Khan, the Xanoğlan mausoleum, the mausoleum of Ibrahim Khan, the mausoleum of Panahali Khan, the monument of Khurshidbanu Natavan, and a cemetery.
The complex included Panahali Khan's palace, his luxurious residence, a stable for horses, a chovgan field for equestrian displays, and water features.
The monuments within the complex suffered damage during the occupation. The roof coverings were destroyed, and the buildings were used as stables. This caused plaster to detach from the walls, erosion of the stonework, cracks and collapses in the walls and roof, and destruction of the floor, doors, and windows.
The extensively restored Aghdam İmarat Complex is now open to visitors, who can enjoy the park, visitor center, museum, and cafe.