“İmarət” Kompleksində aparılacaq bərpa işləri üzrə layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Ağdam şəhərində yerləşən və dövlət mühafizəsində olan yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri sırasında yer alan "Pənahəli xanın İmarət Kompleksi"ndə aparılacaq bərpa-yenidənqurma işləri ilə bağlı layihə-smeta sənədləri hazırlanıb.
Sözügedən layihə çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondunun (QDF) maliyyə dəstəyi hesabına müvafiq layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması həyata keçirilib.
Layihə çərçivəsində aşağıda əks olunan işlərin icrası təmin olunub:
- Abidələrdə və ərazidə elmi və mühəndisi tədqiqat işlərinin, həmçinin foto-video çəkilişlərinin aparılması və rəyin verilməsi;
- Tarixi -arxiv və biblioqrafik araşdırmaların aparılması;
- Memarlıq-arxeoloji ölçü işlərinin aparılması;
- Topoqrafik-geoloji işlərin həyata keçirilməsi;
- Geotexniki tədqiqat işlərinin aparılması;
- Ekoloji tədqiqat işlərinin aparılması;
- Hidroloji tədqiqat işlərinin aparılması;
- İmarət ərazisinin bütün sahəsi (hasara alınmış) üzrə konsept və dizayn layihəsinin hazırlanması;
- İmarət və digər tikili qalıqları (xarabalıqlar) ilə bağlı bərpa və konservasiya işləri üzrə qayda və prinsiplər, izahlar və təlimatların hazırlanması;
- Baş plan və perspektiv baş planın hazırlanması;
- Muzeyin məzmunu üçün istifadə olunacaq texnologiyanın ilkin xüsusiyyətlərinin təsviri;
- İlkin landşaft dizaynı;
- Konsept layihə çərçivəsində ərazinin işıqlandırılması layihəsi;
- Ziyarətçi mərkəzinin, at tövləsinin, anbarın və çovqan meydanının tikintisi, həmçinin Pənahəli xanın sarayının, eləcə də Pənahəli xanın, Mehdiqulu xanın və İbrahimxəlil xanın türbələrinin bərpası, həmçinin ərazidə olan digər türbələrin və tarixi tikinti qalıqlarının bərpa-konservasiyası və ümumi abadlıq işləri üzrə eskiz layihəsinin hazırlanması;
- Nəzərdə tutulan işlər üzrə işçi layihənin hazırlanması (memarlıq, konstruktiv, mühəndis-kommunikasiya, texnoloji);

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan has prepared design documentation for the restoration work to be carried out at the " Palace of Panahali Khan and the Imarat complex" in Aghdam, an immovable historical and cultural monument of local importance protected by the state.
Within the framework of this project, the preparation of the relevant project-estimate documents was carried out with the financial support of the Karabakh Revival Fund (QDF).
The Following Works Implemented within the Project:
- Conducting scientific and engineering research, including photo and video recording, and providing expert opinions on the monuments and the site.;
- Conducting historical-archive and bibliographic research;
- Conducting geotechnical investigations.
- Conducting architectural-archaeological measurement works;
- Implementation of topographic-geological works;
- Implementation of geotechnical research works;
- Implementation of ecological research works;
- Implementation of hydrological research works;
- Preparation of a concept and design project for the entire area of the monument (fenced);
- Preparation of rules, principles, explanations, and instructions for restoration and conservation works related to the monument and other architectural remnants (ruins);
- Preparation of a master plan and perspective master plan;
- Preliminary specifications of the technology to be used for the museum's content;
- Preliminary landscape design;
- Designing the lighting for the area as part of the concept project;
- Preparing a preliminary design for the construction of a visitor center, horse stable, warehouse, and cattle yard, as well as restoration of the palace of Panahali Khan, as well as the tombs of Panahali Khan, Mehdigulu Khan, and Ibrahimkhalil Khan. This also includes the restoration and conservation of other mausoleums and historical building remains on the site, along with general landscaping.
- Preparing detailed working drawings for the planned work (architectural, structural, engineering, utilities, and technological).