“Rebuild Karabakh 2025” sərgisi
• İştirakçılar: İctimaiyyət nümayəndələri, yerli və xarici şirkətlər, özəl və dövlət qurumları, gənclər
• QDF-in stendini ziyarət edən iştirakçı sayı: 2500-dən artıq
14-16 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 5-ci yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi (“Rebuild Karabakh – 2025”) keçirilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) artıq beşinci dəfə qatıldığı sərgidə uğurla iştirak edib.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun stendini ziyarət edən qonaqlara Fondun fəaliyyəti, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra olunan və maliyyə dəstəyi göstərilən layihələr, eləcə də həyata keçirilən müxtəlif təşəbbüslər barədə ətraflı məlumat təqdim edilib. Ziyarətçilərə, həmçinin Fondun fəaliyyətini əks etdirən videoçarxlar nümayiş olunub.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Mədəniyyət Nazirliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə hazırlanmış, Azərbaycanın mədəni irsinə vurulan zərbələri və dağıntıları əks etdirən, tanınmış fotoqraf Reza Deqatinin müəllifi olduğu “Dağıdılmış irs: səssiz şahidlər” fotoalbomu da ziyarətçilərə təqdim edilib.
Bir neçə ildir Fondun stendində ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olan “Qarabağın inciləri” pazl oyunu bu il də təqdim olunub. Müxtəlif yaş qruplarından olan iştirakçılar arasında xüsusi rəğbət qazanan oyunun sonunda ən çox xal toplayan 30 nəfərə sülhü və dayanıqlılığı təcəssüm etdirən Zeytun tingi hədiyyə edilib.
Fondun Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində quraşdırılan xüsusi stendində isə ziyarətçilər işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərini əks etdirən “Faciədən Zəfərə” fotosərgisi ilə tanış olmaqla yanaşı, Fonda ianə edərək Zəfər Gününə həsr edilən xüsusi “Zəfər ianə sertifikatı” əldə ediblər.
Eyni zamanda sərgisi çərçivəsində “Qarabağın dirçəlişi və Azərbaycanın yeni inkişaf modeli” və “Qarabağın dirçəlişi müasir kommunikasiya və hekayəçilik müstəvisində” mövzusunda panel müzakirələri təşkil olunub.

“Rebuild Karabakh 2025” Exhibition
• Participants: Public representatives, local and international companies, private and state institutions, youth
• Number of visitors to the KRF stand: Over 2,500
The 5th anniversary Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Exhibition (“Rebuild Karabakh – 2025”) was held from October 14 to 16 at the Baku Expo Center.
The Karabakh Revival Fund (KRF) successfully participated in the exhibition for the fifth consecutive year.
Visitors to the KRF stand received detailed information about the Fund’s activities, including the projects and initiatives implemented and financially supported in the liberated territories. The stand also featured video presentations showcasing the Fund’s diverse areas of work and ongoing efforts.
As part of the exhibition, the photo album “Wounded Heritage: Silent Witnesses” by renowned photographer Reza Deghati—prepared jointly by the Baku International Multiculturalism Center, the Ministry of Culture, and the Karabakh Revival Fund—was presented to visitors. The album documents the damage and destruction inflicted on Azerbaijan’s cultural heritage.
Continuing a popular tradition, the “Jewels of Karabakh” puzzle game once again drew great attention from visitors of all age groups. The top 30 participants with the highest scores received olive saplings, symbolizing peace and resilience.
At the Fund’s special installation in the foyer of the Baku Expo Center, visitors had the opportunity to explore the “From Tragedy to Triumph” photo exhibition, reflecting the ongoing reconstruction and revival efforts across the liberated territories. Guests could also make donations to the Fund and receive a special “Victory Donation Certificate” dedicated to Victory Day.
In addition, two panel discussions were held within the framework of the exhibition — “Revival of Karabakh and Azerbaijan’s New Development Model” and “Revival of Karabakh through the Lens of Modern Communication and Storytelling.”
It should be noted that Rebuild Karabakh is the first and only specialized exhibition dedicated to the restoration of Karabakh. Supported by numerous state institutions and ministries, it serves as an attractive and effective business platform, strengthening public-private partnerships.
The exhibition aims to highlight the positive transformations, restoration, and reconstruction efforts taking place in Karabakh following its liberation, while encouraging business participation, infrastructure development, and investment in the region.