Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialının binasının bərpası və yenidənqurması
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədənin irsin bərpa olunması sahəsində həyata keçirilən çoxsaylı layihələrdən biri də XIX əsrin II yarısında Şuşa şəhərində yerləşən və yerli ziyalılardan sayılan Seyid Hadının sifarişi ilə inşa edilən binanın bərpası və yenidən qurulması layihəsidir.
Layihəyə əsasən, bina bərpa olunduqdan sonra Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialı kimi fəaliyyət göstərir.
Sözügedən binanın tarixi görünüşünün özünə qaytarılması Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin mədəni, turizm və istirahət (rekreasiya) potensialından tam yararlanmaq məqsədinə xidmət edəcək.
Bərpa işləri Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və sifarişi, Qarabağ Dirçəliş Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Görülən işlər:
- Mobilizasiya;
- Dizayn və interyer işlərinin təşkili;
- Söküntü və suvaq işləri (daxili və xarici divarların yararsız suvağının sökülməsi və yeni suvağın vurulması);
- Divarların və hasarların qumlama ilə bərpası;
- Kafel, metlax və mərmər vurulması işləri;
- Sanitar qovşaqların düzəldilməsi;
- Pilləkən pillələrinin yararsız mərmər pillə üzlüyünün sökülməsi və yeni üzlüyün vurulması;
- Damın qurulması;
- Fasad və elektrik işləri;
- Zəif axın sistemlərinin quraşdırılması;
- VRV (kondisioner sistemləri), isitmə və santexnika sistemlərinin, həmçinin su, kanalizasiya və yanğın sistemlərinin quraşdırılması;
- Plastik pəncərə və qapıların quraşdırılması və s.
Abidə haqqında məlumat:
Şuşa şəhərində, keçmiş Əsgərov küçəsi 7 ünvanında yerləşən bina XIX əsrin II yarısında inşa edilib. Bina ikimərtəbəli və yarımzirzəmilidir. Relyefdə inşa edildiyindən bina Əsgərov küçəsindən ikimərtəbəli görünsə də, daxili həyətdə üçmərtəbəlidir. Yerli daşdan inşa edilən binanın baş fasadı sadə profilli karnizlərlə işlənib, ala qapının yanları isə eyni profilli karnizlərlə daha mürəkkəb həll olunub.
Yerli ziyalılardan sayılan Seyid Hadının sifarişi ilə inşa edilən binaya işğal dövründə külli miqdarda ziyan vurulub. Belə ki, binanın dekorativ fasad doldurucuları dəyişdirilib, yan fasadlarda əlavə pəncərə və qapılar açılıb, eyvan quraşdırılıb, arxa fasadda isə şüşəbəndlər demontaj olunaraq hörgü hörülüb, iri pəncərələr qoyulub, həmçinin interyerin görkəminə nəzərəçarpacaq dəyişikliklər edilib. Binanın mərtəbəarası örtükləri armatur - beton konstruksiya ilə əvəzlənib.

Information about the project:
One of the numerous projects undertaken by the Heydar Aliyev Foundation in the restoration of cultural heritage in the territories liberated from occupation is the restoration and reconstruction of a building in Shusha, constructed in the second half of the 19th century by order of Seyid Hadi, a prominent local intellectual.
According to the project, after restoration, the building currently functions as the Shusha branch of the National Carpet Museum
The restoration of the historical appearance of the specified building will contribute to the objective of fully harnessing the cultural, tourism, and recreational potential of Shusha, recognized as the cultural capital of Azerbaijan.
The restoration work has been carried out under the initiative and order of the Heydar Aliyev Foundation, with financial support from the Karabakh Revival Fund.
- Mobilization;
- Organization of design and interior works;
- Demolition and plastering (removal of unsuitable plaster from internal and external walls and application of new plaster);
- Restoration of walls and fences using sandblasting techniques;
- Injection works with tiles, metlax and marble;
- Renovation of plumbing units;
- Demolition of the damaged marble steps of the staircase and installation of new steps;
- Roof installation;
- Faсade and electrical works;
- Installation of low-flow systems;
- Installation of VRV (heating, ventilation, and air conditioning) systems, water supply, sewage, and fire safety systems;
- Installation of plastic windows and doors, among other tasks.
Information about the Monument:
The building, located in the city of Shusha at the former Askerova Street, 7, was constructed in the second half of the 19th century. The building has two floors and a basement. Due to its location on a slope, the building appears as a two-story structure from the side of Askerova Street but is three stories high in the courtyard. The main facade of the building, made from local stone, is adorned with cornices of a simple profile, while the sides of the entrance door feature more intricate cornices of the same design.
The building, built by order of Seyyed Hadi, considered one of the local intellectuals, suffered greatly during the occupation. Thus, the decorative facade fillers of the building were changed, additional windows and doors were opened on the side facades, a balcony was installed, and on the rear facade the glass was dismantled and masonry was done, large windows were installed, and significant changes were made to the appearance of the salon. The inter-floor ceilings in the building were replaced with reinforced concrete structures.