12 aprel 2022-ci il tarixində Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqı tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün şəhid analarının adından işğaldan azad olunan ərazilərdə ətraf mühitə vurulan zərərin aradan qaldırılması, ekoloji tarazlığın bərpasına töhfə vermək məqsədilə Zəngilanda meşə massivinin salınması layihəsi çərçivəsində 5500 ağac ianə edilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondu və Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbirdə Vətən müharibəsi şəhidlərinin anaları və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Şəhid analarının iştirakı ilə keçirilən ağacəkmə aksiyasında torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən əsgər və zabitlərimizin əziz xatirələri 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra ağacəkmə prosesinə start verilib və şəhid ailələri, Qarabağ Dirçəliş Fondu və Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının nümayəndələrinin iştirakı ilə 300 ağac tingi torpağa basdırılıb.
Sonda tədbir iştirakçıları Zəngilanda şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin qəbri üzərinə gül dəstələri düzüblər
Qeyd olunmalıdır ki, layihə çərçivəsində dayanıqlı meşə massivinin salınması məqsədilə ərazidə görülən bütün işlər meşəbərpa tələblərinə uyğun şəkildə aparılır. Enerji təminatı və suvarma sisteminin qurulması, ərazidə müntəzəm müşahidələr aparmaqla əkilmiş sahəyə mütəmadi qulluq edilməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət ayrılır.
Xatırladaq ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında işğaldan azad edilən ərazilərdə ətraf mühitə vurulan zərərin aradan qaldırılması və bərpa işlərinin görülməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu Memorandum çərçivəsində ilk olaraq, Zəngilanda meşə massivinin salınması layihəsinə başlanılıb və indiyədək donor şirkətlər tərəfindən ümumilikdə 45 mindən çox ağac ianə edilib.
Qeyd olunmalıdır ki, Qarabağ meşələrində əsasən yerli iqlim şəraitinə uyğun Eldar şamı, Həmişəyaşıl sərv, Göyrüş, Qlediçiya və Şərq çinarı kimi ağacların əkilməsi nəzərdə tutulur. Ağacların əkilməsi prosesi mərhələli şəkildə davam etməkdədir. Layihə işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davam etdiriləcək.

The Trade Union of Workers of of the Ministry of Emergency Situations donated 5500 trees to the Karabakh Revival Fund
On April 12, 2022, The Trade Union of Employees of the Ministry of Emergency Situations donated 5500 trees in memory of the martyrs of the Second Karabakh War to contribute to the restoration of the environment and ecological balance in the liberated areas, within the framework of the forest restoration project in Zangilan.
The event, organized jointly by the Karabakh Revival Fund and the The Trade Union of Employees of the Ministry of Emergency Situations, was attended by the mothers of martyrs and family members of those who sacrificed their lives for the freedom of our lands.
During the tree planting action, a moment of silence was observed to honor the cherished memories of the soldiers and officers who laid down their lives for the liberation of our lands.
Subsequently, the tree planting process commenced, with 300 tree seedlings being planted with the participation of martyr families, representatives of the Karabakh Revival Fund, and the The Trade Union of Employees of the Ministry of Emergency Situations.
Following the tree planting, the participants visited the Martyrs Alley in Zangilan, where flower arrangements were placed on the graves of the martyrs of the First Karabakh War.
It is noteworthy that all activities carried out within the framework of the project for the establishment of a sustainable forest cover in the area are conducted in accordance with forestry requirements. Special attention is paid to the installation of energy supply and irrigation systems, as well as regular monitoring of the cultivated areas to ensure continuous care.
Recall that an Agreement Memorandum on cooperation between the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Karabakh Revival Fund was signed for the elimination of environmental damage and restoration works in the liberated territories. As part of this Memorandum, the forest restoration project in Zangilan was initiated, with over 45,000 trees donated by donor companies to date.
It should be noted that the planting primarily focuses on trees suitable for the local climate conditions, including Eldar pine, Evergreen oak, Goyrush, Qledichiya, and Eastern plane trees.