Zəngilanda “Su ehtiyatlarının davamlı idarə edilməsində tərəfdaşlığın və fəaliyyətin təşviq edilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans
- Konfransın təşkilatçısı:
- Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi
- Konfransın tərəfdaşları:
- BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı və Qarabağ Dirçəliş Fondu
- Konfransın iştirakçıları:
- Azərbaycanda akkreditə olmuş diplomatik korpus nümayəndələri, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların üzvləri, ekspertlər
Konfrans haqqında məlumat:
29 iyun 2022-ci il tarixində Zəngilan rayonunun Ağalı kəndindəki “Ağıllı kənd” yaşayış massivində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının və Qarabağ Dirçəliş Fondunun dəstəyi ilə “Su ehtiyatlarının davamlı idarə edilməsində tərəfdaşlığın və fəaliyyətin təşviq edilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə su ehtiyatları sahəsində davamlı inkişafın məqsəd və hədəflərinə nail olmaq üçün səylərin səfərbər edilməsi, bu məsələnin qlobal və regional həlli məqsədilə beynəlxalq səviyyədə dialoqun yaradılması, transsərhəd kontekstdə tərəfdaşlığın qurulması kimi aktual istiqamətlər müzakirə mövzusu olub.
Konfransın çıxışçıları:
- Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev,
- Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qasımova,
- BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva,
- Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Peter Mixalko,
- BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Olga Algayerova,
- BMT-nin Su Konvensiyasının katibi Sonja Koeppel,
- BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının Avropa ofisinin direktoru Bruno Pozzi və digərləri,
- Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev,
Beynəlxalq konfrans çərçivəsində diplomatik korpus nümayəndələri “Ağıllı kənd”də yaradılan infrastrukturla tanış olublar.
Konfransın nəticəsi:
Konfransın sonunda, 30 iyun tarixində Estoniyada keçiriləcək Su Konvensiyası ilə bağlı tədbirə töhfə olacaq nəticə sənədi qəbul olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası 2000-ci ildə Konvensiyanı ratifikasiya edib və Konvensiyanın işində fəal iştirak edir.

- Ministry of Ecology and Natural Resources
- Accredited diplomatic corps representatives in Azerbaijan, members of influential international organizations, experts
Information about the Conference:
On June 29, 2022, an international conference on "Promoting Partnerships and Activities in Sustainable Management of Water Resources" was held in the "Smart Village" residential complex in the Agali village of Zangilan district, organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources with the support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Karabakh Revival Fund.
The conference discussed current issues such as efforts to achieve sustainable development in water resources, creating dialogue at the global and regional levels for the effective solution of this issue, and establishing cross-border cooperation.
Conference Speakers:
- Minister of Ecology and Natural Resources, Mukhtar Babayev
- Deputy Minister of Agriculture, Ilhama Gasimova
- Resident Coordinator of the United Nations in Azerbaijan, Vladanka Andreeva
- Head of the European Union Delegation to Azerbaijan, Peter Michalko
- Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), Olga Algayerova
- Secretary of the Water Convention of the United Nations, Sonja Koeppel
- Director of the European Office of the Environmental Program, Bruno Pozzi
- Chairman of the Executive Board of the Karabakh Revival Fund, Rahman Hajiyev
As part of the conference, diplomatic corps representatives familiarized themselves with the infrastructure created in the "Smart Village".
Conference Outcome:
At the end of the conference, a document on the results was adopted to be presented as a gift at the event of the Water Convention to be held in Estonia on June 30.
It should be noted that Azerbaijan ratified the Water Convention in 2000 and actively participates in its implementation.