“Azərbaycanın gənc qurucuları” adlı ilk layihə əsaslı öyrənmə olimpiadası
- Təşkilatçılar: Qazax Müəllimlər Seminariyası / ADA Universiteti Qazax Mərkəzi, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi
- İştirakçılar: Azərbaycanın 37 şəhər və rayonundan 5-7 nəfərdən ibarət komandalar şəklində ümumilikdə 735 şagird
Qazax Müəllimlər Seminariyası / ADA Universiteti Qazax Mərkəzinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Qarabağ Dirçəliş Fondu və Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə “Azərbaycanın gənc qurucuları” adlı ilk layihə əsaslı öyrənmə olimpiadası keçirilib.
Ölkə üzrə ilk layihə əsaslı öyrənmə olimpiadasının keçirilməsində əsas məqsəd şagirdlərin layihə əsaslı biliklərə yiyələnməsinin təmin edilməsi, onların Qarabağla bağlı bilikləri təcrübədə istifadə etmələrinə təşviq etmək, eləcə də onların araşdırma və təqdimat bacarıqlarının, dəyərləndirmə və yaradıcılıq təfəkkürlərinin inkişafına dəstək olmaq olub.
“Qarabağın bərpası şagirdlərin gözü ilə” şüarı altında keçirilən olimpiadada Bakı və Sumqayıt şəhərləri istisna olmaqla, Azərbaycanın 37 şəhər və rayonundan 5-7 nəfərdən ibarət 235 komanda şəklində ümumilikdə 735 şagird işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində hazırladıqları layihələri təqdim ediblər.
Final mərhələsinə vəsiqə qazanan 5 komanda layihəsinin video xülasəsini təqdim etdikdən sonra qaliblərin adları açıqlanıb, onlara sertifikat və və hədiyyələr təqdim edilib, xatirə şəkli çəkilib.
Birinci yerə Şəki şəhər Kimya təmayüllü liseyin "Çapar", ikinci yerə Yevlax şəhəri Səməd Vurğun adına məktəbin "Fi", üçüncü yerə Laçının Taxtakörpü qəsəbə tam orta məktəbinin "Qayıdış", dördüncü yerə Nail İbrahimli adına Oğuz şəhər 3 nömrəli məktəbin "Qarabağnamə", beşinci yerə isə Gəncə şəhər fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü məktəbin "Ultimate" layihələri layiq görülüb.

The first comprehensive learning Olympiad "Young Innovators of Azerbaijan" project
- Organizers: Gazakh Teachers' Seminary / ADA University Gazakh Center, Karabakh Revival Fund, Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh economic region (except for Shusha district).
- Participants: A total of 735 students in teams of 5-7 participants from 37 cities and districts of Azerbaijan
The first project-based learning Olympiad entitled " Young Builders of Azerbaijan" was held with the initiative and organization of the Gazakh Teachers' Seminary / ADA University Gazakh Center, and the support of the Karabakh Revival Fund and the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh economic region (except for Shusha district).
The primary purpose of the first nationwide project-based learning Olympiad was to ensure that students acquire project-based knowledge, encourage them to use their knowledge about Karabakh in practice, as well as support the development of their research, presentation, analytical and creative thinking skills.
At the Olympiad held under the slogan "Restoration of Karabakh through the eyes of students", a total of 735 students in teams of 5-7 participants from 37 cities and districts of Azerbaijan, except for Baku and Sumgayit, presented their projects focusing on the restoration and reconstruction of the liberated territories.
After the 5 teams that qualified for the Finals presented a video summary of their projects, the names of the winners were announced, they were awarded certificates and gifts, and a commemorative photo was taken.
Winners:
- First Place: "Chapar" project, Chemistry-oriented Lyceum, Sheki city.
- Second Place: "Fi" project, School named after Samad Vurgun, Yevlakh city.
- Third Place: "Return" project, Takhtakorpu district Secondary school, Lachin.
- Fourth Place: "Karabakhname" project, School No. 3 named after Nail Ibrahimli, Oghuz city.
- Fifth Place: "Ultimate" project, School specialized in Physics, Mathematics, and Informatics, Ganja city.