“Qarabağ Gecəsi” xeyriyyə konserti
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm Zəfərdən sonra doğma Qarabağda aparılan bərpa və yenidənqurma işləri sürətlə davam etdirilir.
Dövlət başçısının 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən Qarabağın dirçəlişinə ianələrin cəlb edilməsi, bu sahədə aktiv iştirakçılığın, habelə fərdlər arasında məsələyə məqsədyönlü və şüurlu yanaşmanın təmin edilməsi üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirilir.
Bu kontekstdə ianə mədəniyyətinin təşviqi və iştirakçılığın artırılması istiqamətində mədəni - kütləvi tədbirlərin təşkili xüsusi önəm daşıyır. “Qarabağ Gecəsi” adlı xeyriyyə konserti də məhz bu cür tədbirlərdəndir.
Bu günə qədər üçü Bakıda, biri Gəncədə, biri isə Şuşada olmaqla 5 analoji konsert təşkil olunub. Bütün konsertlər Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Qarabağ Dirçəliş Fondunun Müşahidə Şurasının üzvü Fərhad Bədəlbəylinin təşəbbüsü ilə keçirilib.
Tədbirlərdə hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edərək işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində görülən işlərə dəstək göstərən donor şirkətlərin və Fondun tərəfdaşlarının nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, eləcə də ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd olunmalıdır ki, “Qarabağ Gecəsi” xeyriyyə konsertləri Fondun donorları - “Avrora Qrup”, “Avrora Qrup”a daxil olan “Tamstore” marketlər şəbəkəsi, “İtaldizayn” QSC, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu, “Azərlotereya” ASC, “Reform Group” MMC, “Huner Group” şirkəti və digər donor və tərəfdaşlarının dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konsertlərdən əldə edilən vəsait işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası və yenidən qurulması, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi, əsasən də burada mədəniyyət obyektlərinin bərpa olunması və yenidən qurulması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə, o cümlədən “Pənahəli xanın İmarət Kompleksində bərpa-yenidənqurma işləri ilə bağlı layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması" layihəsinin icrasına yönəldilib. Eyni zamanda “Yamaha” istehsalı olan royal musiqi aləti alınaraq Şuşa şəhərinə hədiyyə edilib.
Sonuncu, 8 iyul 2025-ci il tarixində keçirilmiş konsertdən əldə edilən vəsait isə Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə İşğal və Zəfər muzeyləri komplekslərinin yaradılmasına yönəldiləcək.

“Night of Karabakh” Charity Concert
Following the glorious victory of the Azerbaijani Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan and Victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, during the Patriotic War, the restoration and reconstruction efforts in our beloved Karabakh are progressing at an accelerated pace.
The Karabakh Revival Fund, established by the Presidential Decree dated January 4, 2021, implements various initiatives to attract donations for the revival of Karabakh, promote active participation, and fosters a purposeful and conscious approach among individuals regarding this cause.
In this context, organizing cultural and public events to promote a culture of donation and increase participation holds special significance. The charity concert titled “Night of Karabakh” is one such event.
To date, four similar concerts have been organized: two in Baku, one in Ganja, and one in Shusha. All concerts were initiated by People’s Artist of Azerbaijan, Rector of the Baku Music Academy, and Member of the Supervisory Board of the Karabakh Revival Fund, Mr. Farhad Badalbeyli.
At the events, government officials, members of parliament, representatives of donor companies and partners of the Karabakh Revival Fund who supported the restoration efforts in the liberated territories through donations, as well as renowned figures from culture and the arts, and members of the public participated.
It is noteworthy that the “Night of Karabakh” charity concerts were organized with the support of the Fund’s donors, including Aurora Group, ITALDESIGN CJSC, Veyseloglu Group of Companies, Azerlotoreya OJSC, Reform Group LLC, and other donors and partners.
Proceeds from the concerts were directed towards the restoration and reconstruction of the liberated territories, transforming the region into one with a sustainable economy and high prosperity. A significant focus has been placed on the restoration and reconstruction of cultural sites, including the implementation of the project titled Preparation of design documentation for the restoration works at the "Palace of Panahali Khan and the Imarat complex. Additionally, a Yamaha grand piano was purchased and gifted to the city of Shusha.